DOMPRESS.PL
Ostatnie wpisy 01/04/14
Sprzedaje się więcej mieszkań niż buduje. Oferta deweloperów stale maleje
Rok temu w Warszawie kupujący mieszkanie od dewelopera mógł wynegocjować nawet 7–8 proc. rabatu. Dziś upusty wynoszą 2–3 proc., podaje firma Reas.
Deweloperzy rzadko obniżają stawki ofertowe, bo mieszkania sprzedają się tak dobrze, jak w czasie boomu. Pod tym względem pierwsze trzy miesiące tego roku były tak samo udane, jak początek roku 2007.
W ciągu ostatnich czterech kwartałów w sześciu miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) nabywców znalazło o ponad 10 proc. nowych mieszkań więcej (ok. 39,6 tys. lokali) niż w rekordowym dotąd 2007 roku, oblicza Reas
Rekord sprzedaży
Na taki sukces sprzedażowy złożyło się kilka czynników. Kredytobiorcom sprzyjały niskie stopy procentowe i możliwość skorzystania z dopłat w nowym rządowym programie, wspierającym kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Nabywcy mogli też liczyć na relatywnie niskie ceny, które teraz zaczynają rosnąć.
Efektem tak dobrej sprzedaży jest spadek ilości oferowanych nowych mieszkań. W sześciu aglomeracjach o największej skali obrotów na rynku pierwotnym oferta zmniejszyła się już siódmy kwartał z rzędu. Teraz w sprzedaży jest prawie 30 proc. mieszkań mniej niż w II kwartale 2012 roku, kiedy wielkość oferty osiągała rekordowy poziom. W ciągu niespełna dwóch lat oferta deweloperska w głównych miastach zmniejszyła się z 56 tys. do ok. 39,7 tys. lokali.
Firmy ruszają jednak z nowymi inwestycjami. Potwierdzają to dane GUS za pierwsze trzy miesiące tego roku. Wygląda na to, że mieszkaniówka powoli wchodzi w okres cyklicznego ożywienia. Od początku roku do końca marca deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 15 tys. mieszkań, to o ponad 62 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost aktywności inwestycyjnej przejawia się też w liczbie otrzymanych pozwoleń na budowę
Najchętniej wybierane gotowe
W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy znaleźli chętnych na ponad 11 tys. lokali, a na rynek w sześciu największych miastach wprowadzili tylko 9,5 tys. mieszkań. Szczególnie szybko topnieje oferta mieszkań gotowych lub będących w końcowej fazie budowy, które w większości miast najlepiej się sprzedają.
Na koniec marca br. w Warszawie było w sprzedaży o 11 proc. mniej gotowych mieszkań niż na koniec 2013 roku (dane Reas). Podobny spadek miał miejsce w innych miastach.
Wyjątkową popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania w inwestycjach, w których deweloperzy oferują je z wykończeniem. Najczęściej za taką usługę trzeba zapłacić, ale jej cena nie rzadko nie przekracza wydatków, jakie trzeba ponieść na wykończenie lokalu we własnym zakresie. Na rynku można znaleźć też oferty, gdzie wykończenie mieszkań oferowane jest w symbolicznej cenie, albo gratis.
Darmowe wykończenie mieszkań w swojej stołecznej inwestycji oferuje m.in. Red Real Estate Development. – Zauważyliśmy, że takim rozwiązaniem interesuje się coraz więcej klientów i dlatego wprowadziliśmy bezpłatne wykończenie mieszkań w formie promocji. Zapotrzebowanie na wykończone mieszkania zgłaszała wcześniej tylko określona grupa klientów. Teraz o możliwość zakupu lokalu wykończonego pod klucz pyta większość osób - przyznaje Teresa Witkowska z RED Real Estate Development. - Dla klientów szczególnie interesujące są takie mieszkania, do których mogliby się od razu przeprowadzić, jednak po zakończeniu budowy oferta jest już ograniczona. Na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach mamy jeszcze w sprzedaży trzypokojowe lokale od 54 mkw. z wykończeniem gratis - dodaje Teresa Witkowska.
W stolicy na klientów czeka przede wszystkim wiele mieszkań na etapie tzw. "dziury w ziemi". Prawie co drugie mieszkanie oferowane na warszawskim rynku pierwotnym jest na etapie tzw. „dziury w ziemi" i będzie do odbioru za półtora roku lub dwa lata, wynika z danych portalu nieruchomosci Dompress.pl. Na Białołęce nowe mieszkania można kupić już od 4,5 tys. zł za metr kwadratowy.
Najwięcej nowych inwestycji powstaje na Woli, Mokotowie, Białołęce i Bielanach. Niewiele projektów pojawia się na Ochocie, Pradze Północ, czy w Śródmieściu, gdzie brakuje działek inwestycyjnych pod budowę. Inicjowane budowy to przede wszystkim nowe przedsięwzięcia, a tylko niewielka część wprowadzanych przez deweloperów inwestycji to kolejne etapy stołecznych inwestycji.

Autor: RED Real Estate Development
Autor dompress 10:32 29/04/14 | Komentarze (0)
Twórcy Osiedla Innova (ul. Nyska/Piękna) przedstawiają swoją drugą inwestycję we Wrocławiu: Osiedle Moderno. Cztery lata od rozpoczęcia budowy Osiedla Innova www.osiedle-innova.com (531 mieszkań), kiedy osiedle znajduje się już w ostatnim etapie realizacji (112 mieszkań), grupa FPP zaskakuje nas nowym projektem.
Osiedle-Moderno, mieszkania w których chce się żyć
Nowy budynek składa się ze 158 mieszkań i łączy w sobie wszystkie udogodnienia Osiedla Innova, a zarazem wprowadza nowe, będące efektem sugestii klientów i działu sprzedaży. Wśród tych udogodnień, niewątpliwie podkreślić można ilość komórek lokatorskich (113 komórek na 158 mieszkań), ulokowanych w większości na tych samych piętrach, na których znajdują się mieszkania, wspólne pomieszczenia na rowery i wózki dziecięce, panoramiczne okna, plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla aktywnych sportowo klientów. Na osiedlu znajduje się również podziemny parking oraz zamknięte boksy przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające kryteria ekologiczne.
Usytuowane w dzielnicy Krzyki, u zbiegu ulic Nyskiej i Pięknej, OSIEDLE MODERNO w naturalny sposób staje się kontynuacją OSIEDLA INNOVA (531 mieszkań), będąc kolejnym budynkiem mieszkalnym na obszarze, który FPP rozbudowuje od 2010 roku. Zaledwie kilka minut dzieli OSIEDLE MODERNO od centrum miasta i od dworca kolejowego Wrocław Główny. W najbliższej okolicy znajduje się kilkanaście supermarketów, hala kupców, przychodnie lekarskie, połączenia autobusowe i tramwajowe. W najbliższym sąsiedztwie osiedla (200m) znajduje się przedszkole i szkoła.

Pomieszczenia na rowery, wózki dziecięce i komórki lokatorskie na piętrach
158 mieszkań rozmieszczonych jest na czterech kondygnacjach naziemnych w budynku podzielonym na trzy klatki schodowe. Każda z nich składa się z holu wejściowego, w którym znajduje się specjalnie wydzielone pomieszczenie do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Projektanci OSIEDLA MODERNO pomyśleli w szczególności o naszej potrzeb przechowywania. W projekcie uwzględnili 113 komórek lokatorskich, co oznacza, że przynależą one do większości mieszkań. Dużą zaletą jest fakt, że 96 komórek umiejscowionych jest na poszczególnych kondygnacjach, a zatem odległość od mieszkania do komórki to zaledwie kilka metrów.
W większości mieszkań znajdują się duże panoramiczne okna. Natomiast kuchnia z osobnym oknem, dostępna w każdym z mieszkań, pozwala na dowolną aranżację: zachowanie jej jako otwartego aneksu połączonego z salonem lub wydzielenia osobnego pomieszczenia
Na OSIEDLU MODERNO znajdują się dwa wewnętrzne dziedzińce: jeden z placem zabaw dla dzieci i zielenią; drugi jest miejscem do ćwiczeń dla dorosłych, co należy szczególnie podkreślić, gdyż grupa FPP po raz pierwszy tworzy na terenie zielonym swojej inwestycji miejsce przeznaczone do aktywnego spędzenia czasu dla dorosłych.
W dyskretnym zakątku osiedla usytuowane jest przestronne miejsce do selektywnej zbiórki odpadów, spełniające wymogi ochrony środowiska.
Grupa FPP: 2.000 sprzedanych mieszkań, 450 z nich we Wrocławiu
FPP OSIEDLE MODERNO to spółka należąca do grupy FPP (100% udziałów). FPP została utworzona w 2005 roku i działa w Warszawie oraz we Wrocławiu. Charakteryzuje się ograniczonym zadłużeniem i wysoką płynnością finansową. Posiada aktywa o wartości 369 milionów złotych (na dzień 31 grudnia 2013 r.), a jej zadłużenie wobec instytucji finansowych jest znikome (6,9 milionów złotych na dzień 31 marca 2014 r.). Oznacza to, że OSIEDLE MODERNO jest inwestycją bezpieczną i pozbawioną ryzyka dla nabywców mieszkań. Dodatkową gwarancję realizacji inwestycji stanowi umowa finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego zawarta z bankiem GETIN NOBLE kontrolującego przebieg inwestycji.
22 stycznia 2014 roku FPP świętowała sprzedaż dwutysięcznego lokalu. Z dwóch tysięcy sprzedanych mieszkań ponad 450 znajduje się we Wrocławiu.
Autor dompress 11:07 22/04/14 | Komentarze (0)
W których inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania w najniższych cenach? Portal nieruchomości Dompress.pl sprawdził, w jakiej kwocie kupimy najniżej wycenione nowe lokale w Warszawie i innych miastach.

Czy znajdziemy na stołecznym rynku deweloperskim mieszkania w cenie poniżej 200 tys. zł?
Dom Development w inwestycjach Wilno, Klasyków, Derby w Warszawie oferuje mieszkania w przedziale cenowym 200-250 tys. zł. - Lokale w cenie do 300 tys. zł mamy w większości stołecznych osiedli, m.in. na osiedlu Wilno, Saska, Adria, Klasyków, Regaty, Derby - informuje Radosław Bieliński z Dom Development.
Dolcan ma jeszcze wybór kawalerek o pow. 33-35 mkw. na gotowym osiedlu Ogrody Ochota przy Al. Krakowskiej. Ich ceny wahają się między 269 tys. zł, a 282 tys. zł - Jeszcze w tym kwartale nasza oferta powiększy się o kilka inwestycji, w których również będziemy sprzedawać lokale w kwotach poniżej 300 tys. zł, zapowiada Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan.

W drugim etapie inwestycji Dobra Wola, Dantex oferuje jednopokojowe mieszkania od 214 900 zł. - Dwupokojowe lokale na tym osiedlu można kupić już od 288 tys. zł, podaje Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex.

Mieszkania w kwocie poniżej 200 tys. zł ma w ofercie Victoria Dom w uruchomionej właśnie inwestycji na Targówku. - Rozpoczęliśmy niedawno sprzedaż mieszkań w naszym, nowym projekcie Ogrody Targówek przy ul. Rzepichy, obok pętli autobusowej przy Krasnobrodzkiej. Ceny promocyjne obowiązują na pierwsze 20 mieszkań, wyjaśnia Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom.
W cenie 250-300 tys. zł znajdziemy mieszkania w warszawskim osiedlu Capital Art Apartments. - Są to kawalerki o metrażach 30-32 mkw., których budowa zostanie ukończona w drugiej połowie 2015 r. Osiedle, podobnie jak pozostałe nasze inwestycje położone jest w pobliżu centrum i oferuje wysoki standard wykończenia, podkreśla Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates.
W Warszawie mieszkania w kwocie do 300 tys. zł znajdziemy także w budowanym przez Marvipol, osiedlu Central Park Ursynów.
Urszula Hofman reprezentująca spółkę HB Inwestor przyznaje, że większym zainteresowaniem klientów poszukujących mieszkań w warszawskich inwestycjach firmy cieszą się małe - 38 metrowe mieszkania dwupokojowe niż tańsze od nich kawalerki. - Klienci cenią sobie większe możliwości aranżacyjne jakie stwarzają, w tym możliwość wydzielenia widnej kuchni, zauważa Urszula Hofman.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej w spółce Robyg zapewnia, że osoby które poszukują mieszkań w kwocie do 300 tys. zł na terenie Warszawy znajdą dla siebie idealną ofertę w inwestycji Young City na Bemowie i Osiedle Królewskie w Wilanowie. - W obu osiedlach cena za metr kwadratowy rozpoczyna się od 6126 zł, dlatego klienci poszukujący mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych będą mogli także przy ich zakupie skorzystać z dopłat, zaznacza Oscar Kazanelson.

Również Ronson Development w warszawskich projektach: Espresso i Verdis na Woli, a także Sakura na Mokotowie ma w sprzedaży mieszkania, których cena nie przekracza 300 tys. zł. - W podwarszawskich Łomiankach, w naszym projekcie Naturalis za 299 tys. zł można nabyć już nawet 3-pokojowy, gotowy lokal, mówi portalowi Dompress.pl Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.

Dla osób dysponujących nie większą kwotą niż 300 tys. zł mieszkania ma też Matexi Polska.
- W tej cenie klienci mogą się pokusić o zakup mniejszych lokali w inwestycjach Słodowiec Park na Bielanach i w projekcie Na Romera na Ursynowie znajdujących się w pobliżu stacji metra. Dla poszukujących w Warszawie nieco większych lokali we wskazanym budżecie nasza oferta poszerzy się w najbliższych tygodniach o inwestycję przy ul. Maszewskiej, na styku dzielnic Bemowo i Bielany. Cena metra kwadratowego w tym projekcie będzie oscylować w okolicach 6500 zł, co umożliwia zakup w kwocie do 300 tys. zł komfortowego mieszkania dwupokojowego o atrakcyjnym rozkładzie pomieszczeń, deklaruje Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska.

Nowe projekty zapowiada również Polnord. - Już wkrótce nasza warszawska oferta wzbogaci się o kolejne budynki w inwestycji Śródmieście Wilanów i Stacji Kazimierz na warszawskiej Woli. Już w maju będą w nich oferowane lokale w cenach od 250 do 300 tys. złotych - informuje Wioletta Ząbek z firmy Polnord.

Co trzecie mieszkanie w warszawskim Osiedlu na Woli budowanym przez LC Corp mieści się w przedziale do 300 tys. zł. Ceny zaczynają się od niespełna 235 tys. zł. Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp zapowiada wprowadzenie w najbliższych miesiącach do sprzedaży nowych inwestycji, które dostarczą kolejnych mieszkań w przystępnych cenach.

Poza Warszawą taniej
W Trójmieście ceny są niższe niż w stolicy. W kwocie poniżej 200 tys. zł firma Robyg poleca mieszkania w inwestycjach Słoneczna Morena, Lawendowe Wzgórze i Albatross Towers w Gdańsku. - Wszystkie te inwestycje oferują mieszkania spełniające kryteria programu dopłat, a jednocześnie oferują wysoki standard przy atrakcyjnej cenie. Przykładowo na osiedlu Lawendowe Wzgórze dwa pokoje można nabyć już w cenie 137 tys. zł. Klient, który zakupi mieszkanie w programie MdM zapłaci za nie tylko 119 tys. zł, informuje Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej w spółce Robyg. - Podobnie jest w przypadku inwestycji Albatross Towers i Słoneczna Morena, gdzie klienci mogą kupić trzypokojowe mieszkanie w standardowej cenie odpowiednio za 270 tys. i 255 tys. złotych, a korzystając z dopłat za 245 tys. zł i 229 tys. zł, podaje Oscar Kazanelson.
Euro Styl najtańsze mieszkania w swojej ofercie ma na Osiedlu Cytrusowym w Gdańsku. Można na nim kupić dwupokojowe mieszkanie o pow. 36 mkw. w cenie 149 341 zł, a trzypokojowe o metrażu 53 mkw. za 206 tys. zł. Lokale w kwocie poniżej 200 tys. zł firma sprzedaje również na osiedlu Nowy Horyzont położonym na granicy Gdańska Łostowic i Borkowa, na osiedlu Młody Pruszcz w Pruszczu Gdańskim oraz na Osiedlu Morskim znajdującym się na granicy Gdyni Pogórza i gm. Kosakowo. - Nieco wyżej wycenione są lokale w ofercie Osiedla Nawigator i Amareno w Gdyni. Najtańsze, dwupokojowe (40 mkw.) mieszkanie na Osiedlu Nawigator kosztuje 216 378 zł, a podobny lokal w inwestycji Amareno mamy za 226 764 zł, wymienia Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl.
Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro zauważa, że mieszkania w cenie do 250 tys. zł to zwykle lokale 1-pokojowe do 35 mkw. Takich mieszkań poszukują single lub inwestorzy pod wynajem. Inpro może zaoferować je w inwestycjach Chmielna Park i City Park w Gdańsku.
Olsztyn, Szczecin, Gdańsk Ząbki, Łódź, czy Gdynia to rynki, gdzie oferta firmy Polnord obejmuje mieszkania w cenie od 170 do 250 tys. zł.

JHM Development, który prowadzi inwestycje w różnych rejonach kraju ma w ofercie lokale mieszkalne w cenie już od 110 tys. zł. Dariusz Frontczak, dyrektor ds. handlowych w JHM Development przyznaje, że we wszystkich inwestycjach spółki istnieje możliwość nabycia mieszkania w cenie poniżej 200-250 tys. zł.

Lokale wycenione do 200 tys. zł można także znaleźć w większości pozawarszawskich inwestycji LC Corp, w tym np. na Brzeskiej 5 we Wrocławiu, zlokalizowanej 2 km od Rynku, czy też na Osiedlu Powstańców 33 w podwarszawskich Ząbkach.

W Poznaniu mieszkania o pow. 33 mkw. w cenie 187 tys. zł sprzedaje Ronson Development. W marcu ruszyła przedsprzedaż w drugim etapie inwestycji Młody Grunwald, w ofercie której dostępne są lokale w tej kwocie.

W Krakowie osoby z mniej zasobnym portfelem znajdą mieszkania w cenie poniżej 200 tys. zł w energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Halszki 28A. - Jedne z najtańszych mieszkań w tym projekcie to 30 metrowe lokale w cenie 195 910 zł. Mieszkania o metrażu od 30 do 45 mkw. mieszczą się w przedziale cenowym 200 - 250 tys. zł. - informuje Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service. - Mieszkania w tej kwocie nasi klienci znajdą również w inwestycji Borkowska B1 i B2 na krakowskich Klinach. Są to dwupokojowe lokale o pow. od 34 do 44 mkw. Nabywcy mieszkań w inwestycji Halszki 28A oraz Borkowska B1 i B2 mogą liczyć dodatkowo na 11 tys. zł bezzwrotnej dopłaty do kredytu w ramach programu NFOŚiGW i na dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych, przypomina Piotr Kijanka.

W innej swojej krakowskiej inwestycji, Mochnackiego na Woli Duchackiej, Wawel Service oferuje z kolei 30 metrowe mieszkanie z balkonem za ok. 194 tys. zł. Mieszkania jedno i dwupokojowe od 30 do 42 mkw. ma w cenie 200 – 250 tys. zł. W takich kwotach firma sprzedaje również lokale w krakowskich Czyżynach, w wyposażonej w kolektory słoneczne, inwestycji Wężyka 10.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl
Autor dompress 11:32 17/04/14 | Komentarze (0)
Od kilkunastu miesięcy płacimy niższe raty kredytów hipotecznych w złotych. To zasługa utrzymujących się na niskim poziomie stóp procentowych. Od kiedy ich wartość zaczęła spadać, raty kredytów są coraz niższe. W porównaniu z wysokością spłaty z sierpnia 2012 roku, osoby które zaciągnęły zobowiązanie hipoteczne płacą dziś ratę o 20 proc. niższą.

Jednocześnie rośnie zdolność kredytowa pożyczających na mieszkania. Jak oblicza Home Broker, 3-osobowa rodzina z dochodami w wysokości 5 tys. zł netto może dziś dostać na mieszkanie 417 tys. zł. Rok temu mogła zaciągnąć 25-letni kredyt średnio na 395 tys. zł, a w sierpniu 2012 roku bank przyznałby jej tylko 362 tys. zł.

Sytuacja na rynku kredytowym jest ustabilizowana. W najbliższym czasie koszty kredytów mieszkaniowych powinny utrzymywać się na dotychczasowym poziomie, prognozuje Comperia.pl. Będzie to skutkiem łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez najważniejsze banki centralne oraz braku znaczących zmian w ofertach banków udzielających takich zobowiązań.

Analitycy informują, że ostatnio spadła przeciętna marża kredytów z wysokim wkładem własnym, co najmniej 25 procentowym. W przypadku kredytów z niższym wkładem, banki utrzymują marże na stabilnym poziomie. Na podwyżkę zdecydował się czołowy bank na rynku kredytów hipotecznych - PKO BP. Zmiana wprowadzona przez ten bank spowodowała wzrost średniej marży kredytów udzielanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych z 1,96 proc. do 2 proc., podaje Expander.

Weź dopłatę

O kredyt z rządową dopłatą ubiega się coraz więcej osób. W tej chwili preferencyjne kredyty w MdM udzielane są w sześciu bankach. Szacuje się, że z państwowych subwencji skorzysta ok. 10-15 proc. kredytobiorców. Największą popularnością program dopłat cieszy się w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. W pierwszym kwartale tego roku najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w Warszawie. Miło, że kryteria programu spełnia w tylko mniej więcej co dziesiąte stołeczne mieszkanie deweloperskie, to w stolicy MdM jest najbardziej popularny.

Dostępność mieszkań z dopłatą na warszawskim rynku pierwotnym powinna się teraz nieco zwiększyć. Od początku kwietnia br. o 4,5 proc. zwiększył się limit cenowy, kwalifikujący mieszkania do programu. W Warszawie można teraz dostać dopłatę na lokal, którego cena za metr nie przekracza 6126,90 zł. Ta stawka wciąż nie przystaje do cen obowiązujących na warszawskim rynku. Metr kwadratowy mieszkania, według danych portalu Dompress.pl, deweloperzy wyceniają dziś średnio na ponad 7 100 zł.

Program dopłat obejmuje w Warszawie głównie mieszkania w inwestycjach znajdujących się na Białołęce. W innych dzielnicach nadal trudno jest znaleźć oferty spełniające kryteria MdM. Deweloperzy proponują jednak własne rozwiązania. - Na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach wprowadziliśmy autorski program sprzedaży - Rodzina na gotowym - w którym oferujemy mieszkania z wykończeniem gratis. W ukończonych budynkach klienci mogą kupić mieszkanie z wykończeniem wliczonym w cenę. Zamiast lokalu deweloperskiego proponujemy teraz w tej samej kwocie gotowe do wprowadzenia mieszkanie - tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Należy zatem przeanalizować korzyści, jakie niosą różne propozycje deweloperów. Tym bardziej, że korzystając z dopłat musimy dotrzymać wielu zobowiązań. Osoba, która dostanie dofinansowanie, w okresie pięciu lat nie może sprzedać subsydiowanego mieszkania ani go wynająć, czy użyczyć. Nie można też zmienić przeznaczenia użytkowania lokalu w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. na lokal usługowy).

Program stworzony został dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość. Kupując mieszkanie z dopłatą przez pięć lat nie można również wejść w posiadanie innego lokalu mieszkaniowego, wyjątkiem jest tylko spadek. Jeśli dojdzie do któregoś z wymienionych zdarzeń, kredytobiorca musi zwrócić dofinansowanie.


Autor: RED Real Estate Development
Autor dompress 12:50 14/04/14 | Komentarze (0)
Z informacji uzyskanych przez portal nieruchomości Dompress.pl od przedstawicieli firm deweloperskich wynika, że w mieszkania na wynajem inwestuje coraz więcej osób. Można na nich zarobić nawet do 8 proc. Jak wielu jest klientów inwestycyjnych, na jakie mieszkania stawiają?

O stopniowym powrocie inwestorów na rynek mieszkaniowy mówi Radosław Bieliński z Dom Development. - Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jednopokojowe lub nieduże dwupokojowe na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum miasta, w rejonach o rozwiniętej infrastrukturze, na ogół dokonując zakupów za gotówkę, informuje rzecznik prasowy Dom Development.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom potwierdza, że daje się zauważyć wzrost liczby klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. Podkreśla, że najważniejszym kryterium jest dla nich cena, im niższa tym lepiej, oraz lokalizacja. Wybierają kawalerki lub mieszkania dwupokojowe o najmniejszym metrażu w inwestycjach znajdujących się w miejscach zapewniających dobrą komunikację.

Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Dantex podaje, że klienci inwestycyjni najczęściej decydują się na mieszkania jednopokojowe w cenie do 250 tys. zł albo dwa pokoje o metrażu do 45 mkw. w kwocie do 350 tys. zł. Przyznaje, że dla tej grupy kupujących liczy się przede wszystkim lokalizacja.

Dyrektor biura sprzedaży ConceptHouse Mokotów w Atlas Estates - Karolina Krzemińska zauważa z kolei, że liczba zapytań ze strony klientów inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Szacuje, że wśród kupujących jest ich około 15-20 proc., a największym uznaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o metrażu 40-50 mkw. lub większe kawalerki, w których można wydzielić dodatkowy pokój.
Spośród warszawskich inwestycji Atlas Estates, najwięcej mieszkań, które klienci przeznaczają pod najem sprzedaje się w budynku ConceptHouse Mokotów, zlokalizowanym nieopodal Mokotów Business Parku oraz na osiedlu Capital Art Apartments, położonym na granicy Śródmieścia i Woli. Inwestorzy poszukują w nich głównie lokali o korzystnej proporcji liczby pomieszczeń do metrażu, które gwarantują wyższą rentowność przy niższym koszcie zakupu.

Karolina Krzemińska z Atlas Estates wskazuje na jeszcze jedną grupę klientów inwestycyjnych - młode pary, które zakupione mieszkanie po kilku latach zmieniają na większe. W miarę osiągania wyższych dochodów i powiększania się rodziny, dotychczasowy lokal przeznaczają na wynajem i w ten sposób stają się inwestorami.
Urszula Hofman ze spółki HB Inwestor działającej w ramach Grupy Inwest szacuje, że ok. 30 proc. klientów nabywa mieszkania w celach inwestycyjnych. - Obecnie, kiedy lokaty bankowe mają niskie oprocentowanie, a inne formy inwestowania kapitału mogą być ryzykowne, najprostszym i od lat sprawdzonym sposobem jest inwestycja w nieruchomość. Często klienci kupują mieszkanie z myślą o dzieciach, a wcześniej mieszkanie jest wynajmowane i przynosi dochód. Na ogół wybierają lokale o metrażu do ok. 40 mkw. - wyjaśnia Urszula Hofman.

Wśród klientów firmy Marvipol, osoby kupujące mieszkania w calach inwestycyjnych stanowią ok. 10-15 proc. Przedstawiciele spółki nie zauważyli ostatnio szczególnego wzrostu ich liczby.

Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development mówi zaś o wyższej aktywności inwestorów w ostatnim czasie. Zaznacza jednak, że ich ilość jest mocno uzależniona od charakteru poszczególnych projektów. - Na przykład na warszawskim Mokotowie, niedaleko centrum biznesowego, odsetek inwestorów jest wyższy niż w inwestycjach zlokalizowanych na peryferiach, gdzie mieszkania nabywane są głównie na własne potrzeby - informuje dyrektor Ronsona. - Udział transakcji inwestycyjnych szacowałbym na ok. 5-10 procent. To więcej niż było jeszcze w ubiegłym roku, choć w niektórych inwestycjach, udział ten może dochodzić nawet do 50 procent, przyznaje Andrzej Gutowski.

Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska również zauważa większą liczbę klientów kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych. - Wiąże się to ze znacznym wzrostem atrakcyjności takiego lokowania kapitału, wynikającej z wyższej stopy zwrotu generowanej z wynajmu mieszkania w porównaniu do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Istotnym czynnikiem jest także widoczne odbicie rynku nieruchomości, co pozwala inwestorom oczekiwać stabilnego wzrostu wartości ich inwestycji w średnim i dłuższym okresie czasu, tłumaczy Mirosław Bednarek.

A może system condo

Alicja Dolińska, dyrektor działu marketingu i reklamy w firmie Dolcan obserwuje znaczne ożywienie, jeżeli chodzi o klientów kupujących nieruchomości mieszkaniowe w celach inwestycyjnych, jednak mniejsze niż w połowie zeszłego roku.

- Z jednej strony są to inwestorzy, którzy u nas chcą jedynie kupić mieszkania i samodzielnie zarządzać wynajmem, a z drugiej osoby, które decydują się na uczestniczenie w oferowanym przez nas Condo Systemie Dolcan. Inwestor kupuje mieszkanie w jednym z dwóch naszych osiedli - Ogrody Ochota lub Skierniewicka City i przekazuje nam mieszkanie w zarządzanie wynajmem. Otrzymuje stały, gwarantowany zysk w wysokości 8 proc. w skali rocznej. Szczególnie ta druga możliwość cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością ze względu na bezpieczeństwo inwestycji, wysoki zysk, a także spokój, jaki daje scedowanie zarządzania wynajmem na stronę trzecią, wyjaśnia Alicja Dolińska.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro także wyróżnia dwie grupy nabywców nieruchomości inwestycyjnych. Jedną z nich są klienci poszukujący jedno lub dwupokojowych mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji, dla których istotna jest cena i dobre połączenia komunikacyjne. Mieszkania, które spełniają te wymogi Inpro oferuje w inwestycjach City Park, Chmielna Park, czy Czwarty Żagiel.

Drugą grupą, jaką wymienia Rafał Zdebski, są klienci inwestujący w nieruchomości o podwyższonym standardzie lub apartamenty. W tym segmencie Inpro posiada dwie inwestycje. - W połowie września 2013 roku został otwarty pięciogwiazdkowy Hotel Mikołajki na Wyspie Ptasiej, w którym można kupić pokoje i luksusowe apartamenty w systemie condo. Dyrektor Inpro zapewnia, że condohotele oferują zwrot inwestycji w wysokości od 6 do 10 proc. rocznie. Dla osób chcących zarobić na inwestycji w mieszkania Inpro wraz z firmą specjalizującą się w zarządzaniu luksusowymi nieruchomościami, przygotowało także ofertę: Kup i Zarabiaj w projekcie Kwartał Kamienic w centrum Gdańska.

Firma Polnord również ma dla klientów inwestycyjnych ofertę lokali jednopokojowych w standardzie hotelowym z wykończeniem pod klucz. Mieszkania o powierzchni 19,2 mkw. będą dostępne w warszawskiej inwestycji Smart Aparthotel. Wioletta Ząbek, reprezentująca spółkę Polnord zapowiada, że projekt zlokalizowany w stołecznym Wilanowie zostanie wprowadzony do sprzedaży już w drugim kwartale tego roku.
Sporą aktywność klientów inwestycyjnych zauważa także Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp. - Największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania, szczególnie jedno i dwu pokojowe, o możliwe najlepszym stosunku liczby pomieszczeń do powierzchni. W dobrej lokalizacji cena za mkw. jest wysoka, a więc każda strata powierzchni na komunikacji podwyższa finalną cenę mieszkania, podraża koszty wykończenia i obniża możliwą do osiągnięcia rentowność z najmu, zwraca uwagę Mirosław Kujawski.

LC Corp ma w swoim portfelu około 4-5 projektów, które cieszą się dużym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych, są to m.in. Osiedle Brzeska, Graniczna we Wrocławiu, Grzegórzecka w Krakowie oraz projekty w Warszawie, w których od 10 do 40 proc. sprzedaży to zakup pod wynajem.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej spółki Robyg mówi portalowi Dompress.pl, że większość mieszkań sprzedawanych w inwestycjach firmy służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych kupujących. - Inwestycją, w której obserwujemy wzmożoną aktywność w zakresie zakupów inwestycyjnych jest Albatross Towers w Gdańsku, gdzie w tym celu sprzedanych zostało około 30 proc. lokali. Tak duży udział klientów inwestycyjnych w przypadku tego projektu determinuje jego usytuowanie w bliskim sąsiedztwie morza, uniwersytetu, a także lokalnych centrów biznesowych, podkreśla Oscar Kazanelson.

Dyrektor ds. handlowych w JHM Development, Dariusz Frontczak sądzi, że wzrost rentowności inwestycji mieszkaniowych w stosunku np. do lokat bankowych, powoduje większe zainteresowanie klientów inwestowaniem w nieruchomości. - Szczególnie dotyczy to oferowanych przez nas, wykonanych w wysokim standardzie, apartamentów Foka na Helu. Dzięki współpracy ze znanym na rynku polskim podmiotem specjalizującym się w wynajmie tego typu lokali, nasi klienci mogą liczyć na wynajem praktycznie od dnia przeniesienia tytułu własności. Odnotowujemy również wzrost zainteresowania klientów inwestycyjnym zakupem mieszkań na Osiedlu Królewskim w Rumi, mówi portalowi Dariusz Frontczak.

Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl również przyznaje, że dla klientów, którzy nadwyżkę środków finansowych lokują w zakup nieruchomości, w tym kupujących pakietowo, oprócz dobrej lokalizacji, ważnym czynnikiem jest cena. - W celach inwestycyjnych klienci najchętniej wybierają lokale dwupokojowe o małym metrażu, najczęściej czterdziestokilkumetrowe. W zależności od preferencji inwestora i środków, jakimi dysponuje, są to lokale z segmentu popularnego albo premium - zauważa Andrzej Przybek.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service zwraca uwagę, że klienci kupujący inwestycyjnie, których jest teraz więcej, rzadziej korzystają z kredytów. Potwierdza, że o wyborze decyduje cena i lokalizacja, np. w pobliżu ośrodków akademickich, biurowców, parków technologicznych. Dyrektor Wawel Service zauważa, że inwestorzy interesują się mieszkaniami, które w szybkim czasie zyskają na wartości, np. dzięki budowie linii szybkiego tramwaju.

Klienci inwestujący w mieszkania wybierają lokale w najnowszej, energooszczędnej inwestycji Wawel Service - Wężyka 10 w krakowskich Czyżynach, znajdującej się w pobliżu uczelni i Krakowskiego Parku Technologicznego. Chętnie kupują również nieruchomości w Osadzie Czorsztyn nad jeziorem Czorsztyńskim - kompleksie luksusowych, całorocznych, energooszczędnych willi oraz w inwestycji Onyx Apartments w Krynicy Zdrój, w której Wawel Service oferuje lokale w systemie condo.

Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl
Autor dompress 03:11 08/04/14 | Komentarze (0)
Warszawska oferta mieszkań z dopłatą jest teraz większa. Wzrósł limit cenowy w programie Mieszkanie dla Młodych

Limit kwalifikujący mieszkania w Warszawie do dopłat nie wzrósł zbyt dużo, bo o 262 zł - do kwoty 6126,90 zł/mkw. Ten niewielki, 4,5 procentowy wzrost nie spowoduje spektakularnych zmian jeśli chodzi o dostępność ofert z rządową dopłatą. W aglomeracji warszawskiej wciąż nie będzie łatwo znaleźć mieszkania w MdM. Warto jednak szukać, bo maksymalna dopłata, jaką można uzyskać to 41,8 tys. zł.

Mieszkania, na które można zaciągnąć preferencyjny kredyt nadal będzie oferowała głównie stołeczna Białołęka, w której ceny nowych mieszkań są zdecydowanie najniższe w mieście. W innych warszawskich dzielnicach, w nielicznych inwestycjach też znajdziemy pojedyncze mieszkania przy zakupie, których można sięgnąć po 10 lub 15 proc. (jeśli kredytobiorca ma dziecko) dopłaty od państwa. Jeśli dobrze poszukamy znajdziemy je na Bielanach, Pradze Południe, w Wilanowie, Włochach, czy Ursusie.

Osoby zainteresowane dopłatą powinny także sprawdzić ofertę w inwestycjach położonych w odleglejszych od metra rejonach Ursynowa, na zachód od ulicy Puławskiej. Lokale objęte MdM znajdą również na krańcach Bemowa, na zachód od Lazurowej, gdzie z kolei ma dotrzeć druga linia warszawskiego metra.

Sporadycznie mieszkania z dopłatą mogą być oferowane nawet na Woli, czy w południowej części Mokotowa. W tych dzielnicach w kwocie 6126,90 zł za metr nie znajdziemy jednak lokali o małym metrażu, ale takie które mieszczą się w górnym pułapie limitu dopuszczonego w MdM (limit do 75 mkw., a dla kredytobiorców z co najmniej trójką dzieci - 85 mkw.).

Poza tym, jest bardzo prawdopodobne, że mieszkanie znajdujące się w atrakcyjnym rejonie miasta i mieszczące się w limicie cenowym programu będzie wybrakowane. Może mieć defekt związany z położeniem lub rozkładem i dlatego jego cena jest skalkulowana na niższym niż wynikałoby to z lokalizacji pułapie lub została obniżona, bo nie było na nie chętnych.

Największe szanse na znalezienie odpowiednio nisko wycenionego lokalu będziemy mieć, jeśli skoncentrujemy poszukiwania na inwestycjach, które są jeszcze na bardzo wczesnym etapie realizacji. Wtedy ceny są niższe.

Najprawdopodobniej pula warszawskich mieszkań kwalifikujących się do dopłat po zmianie limitów w programie MdM zwiększy się. Nie jest to jednak przesądzone, bo deweloperzy mogą zoptymalizować stawki, korygując ceny zarówno w dół, jak i w górę, podnosząc wycenę mieszkań z dopłatą do obecnego limitu.

Warto dokładnie przeanalizować propozycje deweloperów, bo może się okazać, że nie tylko dopłata może przynieść korzyści. Oferta firmy Red Real Estate Development, która w gotowych budynkach na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferuje lokale z wykończeniem pod klucz w cenie, nie jest na rynku jedyną tego typu promocją. Ponadto, w inwestycji Alpha II deweloper zamierza oferować mieszkania w kwocie od 6490 zł/mkw., nieco wyższej od obowiązujących limitów. Jednak planuje prowadzić sprzedaż w systemie 10/90 (większość wpłaty po zakończeniu budowy). A to pozwala zaoszczędzić znaczną sumę na odsetkach od tradycyjnego kredytu, który można uruchomić dopiero przed odbiorem kluczy. Należy zwrócić przy tym uwagę, że preferencyjne kredyty w programie Mieszkanie dla Młodych są często udzielane na mniej korzystnych warunkach niż te bez dopłat.

Według danych portalu nieruchomości Dompress.pl, na stołecznym rynku pierwotnym metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio ponad 7,1 tys. zł. To o około tysiąc złotych więcej od progu przyjętego w MdM. Według obliczeń Emmerson, po podniesieniu limitu w programie dopłat ok. 1,3 tys. mieszkań wystawionych przez deweloperów w Warszawie kwalifikuje się do dopłat. To około jedna dziesiąta stołecznej oferty.

Po ubiegłorocznym regresie, w pierwszych dwóch miesiącach br. NBP odnotowało skok zadłużenia osób prywatnych na nieruchomości. W styczniu i w lutym wzrost zadłużenia okazał się znacznie większy niż w tym samym okresie w poprzednich latach. Niewątpliwie sprzyja temu wejście w życie nowego programu dopłat. Do zaciągania zobowiązań hipotecznych skłania też odwrócenie tendencji spadkowej cen mieszkań oraz ogólna poprawa sytuacji gospodarczej.


Autor: RED Real Estate Development
Autor dompress 03:29 04/04/14 | Komentarze (0)
Online: 0 Login i 33 Goście